Литва змінює правила працевлаштування для українців: головні нюанси
Джерело:
TransferGoНа території Литви будують своє життя понад 80 тисяч українців. Країна дуже зацікавлена, аби вони інтегрувалися у місцевий ринок праці. Водночас з 1 вересня правила змінюються й, аби знайти роботу мрії у Литві, доведеться врахувати низку важливих нюансів.
Українці можуть легально мешкати на території Литви щонайменше до 2025 року. Країна надає їм необхідну допомогу та робить все можливе, аби кожен міг вільно будувати тут своє майбутнє. Раніше для українців навіть видозмінювали ринок праці. Однак станом на осінь 2024 року ситуація змінилася.
Зверніть увагу Ірландія з вересня скорочує виплати українцям: що треба знати про зміни
Наразі зміни стосуватимуться українців, які не оформили тимчасовий захист. Їм доведеться докласти зусиль, аби працевлаштуватися на території Литви. Міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo вже розібрався, до чого готуватися українцям з 1 вересня 2024 року.
Які зміни набувають чинності у Литві
Наразі іноземці на території Литви можуть офіційно працевлаштуватися за таких умов:
- безвізовий режим;
- шенгенська віза;
- національна віза, видана за непередбачуваних обставин;
- посвідка на проживання з гуманітарних причин.
Водночас вже з 1 вересня іноземці зможуть знайти офіційну роботу на території Литви лише за наявності посвідки на проживання. Наголошують, що це може трішки уповільнити процес працевлаштування. Зокрема, зміни стосуватимуться й українців.
Чи є виняток? Так, без посвідки на проживання роботу у Литві мають шанси знайти лише висококваліфіковані працівники. Список професій для них наразі не оприлюднили.
Експерти зауважують, що оформлення посвідки на проживання у Литві фактично прирівнює українців у правах до громадян ЄС. Водночас, щоб оформити документ, доведеться постаратися. Серед підстав для оформлення посвідки:
- комерційна діяльність;
- возз'єднання членів сім'ї (актуально для тих, чиї рідні вже тривалий час будують життя на території Литви);
- довгострокове перебування в країні по освітній або робочій візі.
Литва змінює правила для українців / Unsplash
Як Литва заохочує українців до роботи
Українці, які будують своє життя на території Литви, оцінюють свій досвід як дуже позитивний. Країна не залучає конвеєрний підхід до людських проблем, а намагається розглянути кожен випадок індивідуально та знайти оптимальне рішення. Зокрема, мовиться про ситуацію на ринку праці.
Литва демонструє одні з найкращих показників за кількістю працевлаштованих українців на території ЄС. Роботу там вже знайшли понад 30 тисяч українців (щоб оцінити цю цифру, варто аналізувати ситуацію у контексті кількості людей, які загалом переїхали на територію країни).
Аби більше українців отримали роботу, Литва пішла їм назустріч й у низці сфер фактично скасувала мовний бар'єр. Вакансії з оплатою від 900 євро пропонують без знання іноземних мов. Водночас за вивчення литовської пропонують чимало бонусів.
Представники рекрутингових організацій навіть відзначають: на литовських підприємствах почали працевлаштовувати перекладачів. Це роблять, аби українським працівникам було легше порозумітися. Окрім того, чимало робочих інструкцій прописують українською.
Наголошують, що Литва готова відкривати нові вакансії та створювати нові робочі місця для ще більшої кількості українців. Варто зауважити: ринок праці країни переживає суттєвий дефіцит кадрів. Ситуація ще не настільки критична, як-от у Польщі, водночас представники певних галузей вже б'ють на сполох. Левову кількість вакансій відкривають у таких сферах:
- виробництва;
- будівництва;
- охорони здоров'я;
- харчовій;
- гостинності.
Литва залишається однією з країн, де найлегше працевлаштуватися громадянам України. Також для працівників надають житло безкоштовно або за невисоку доплату. І часто це житло готельного типу у великих містах або передмістях, оскільки там розташовані підприємства,
– наголосили у Міграційній платформі EWL.
Загалом серед тенденцій країни на найближчі роки:
- зростання економіки (щонайменше 1,6% на рік);
- низький рівень безробіття.
Варто зауважити, що не всі українці мають рівні шанси при працевлаштуванні у Литві. Представники рекрутингових організацій наголошують: станом на 2024 рік перевагу надають довгостроковим кандидатам. Литва зацікавлена, аби наймані працівники працювали щонайменше 2 – 3 місяці. В ідеалі – хоча б пів року. На щастя, це обмеження не стосується сезонних робіт. Тому влаштуватися на роботу можна й на місяць.
Українці мають чудові кар'єрні перспективи у Литві / Unsplash
Чи реально знайти роботу без досвіду
Українці, які переїжджають у Литву, можуть обрати:
- продовжувати будувати кар'єру у "своїй сфері";
- розпочати все з нуля й опанувати для себе нову професію (є різноманітні курси).
Вакансій без досвіду у Литві, аби на перший час "отримати ґрунт під ногами" – більш ніж достатньо. Найчастіше кандидатам достатньо просто відгукнутися. Іноді литовські роботодавці можуть провести коротку розмову: онлайн або офлайн. Це роблять, аби зрозуміти: де людина раніше працювала, які в неї цілі та бажання у кар'єрному житті. Ще один варіант: можуть попросити записати коротку відеовізитку, у якій коротко розповісти про себе та свій попередній досвід роботи.
Підсумовуючи, можна зауважити, що Литва – чудовий варіант для тих, хто зібрався будувати свою кар'єру на території ЄС. Країна пропонує оптимальні умови та, попри зміни, готова йти назустріч українцям.
Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, з Литви. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Швидко, зручно та за вигідним курсом. Якщо ж долучитися до програми "Запроси друга", можна отримати ще й приємні грошові бонуси.