Кауція при оренді квартири в Польщі: що це таке та як її повернути

15 січня 2024, 14:30
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Питання оренди житла в Польщі залишається актуальним для багатьох українців. Однак при пошуку важливо звернути увагу на особливості місцевого ринку нерухомості. Наприклад, додати до орендної плати, яку вказує власник, ще одну витратну статтю – кауцію.

Що таке кауція, на яку суму потрібно розраховувати та як повернути гроші, якщо орендодавець відмовляється її виплачувати, – про все найважливіше розкаже міжнародний сервіс TransferGo.

Читайте також Вигідно та зручно: найкращі залізничні маршрути Європою для мандрівників

Що таке кауція

Кауція — це застава, яка найчастіше дорівнює сумі місячної оренди. Кауцію вносять під час підписання договору. Ці кошти можна отримати назад при виїзді із житла. Але за умови, що всі пункти договору будуть дотримані, а у квартирі не буде суттєвих пошкоджень.

Таким чином польський орендодавець захищає своє майно і себе від матеріальних затрат. Він бере цю страхову суму з метою компенсації можливих збитків. Кауція регулюється Законом про захист прав мешканців (Ustawa o ochronie praw lokatorów). Тобто це не просто забаганка власника квартири, а конкретна виплата, яку охороняє польське законодавство.

Але є нюанс. Закон визначає максимальне значення кауції, але не мінімальне. Це означає що застава не є обов'язковою і формально договір про оренду в Польщі можна підписати й без неї. Але на практиці таке стається досить рідко, адже можна зрозуміти орендодавців, які цілком справедливо хочуть себе убезпечити.

Закон визначає максимальні суми кауції:

  • для довготривалого договору застава не може перевищувати 12-кратного розміру щомісячної оплати;
  • для короткочасного договору — не більше 6-кратного розміру щомісячної оплати;
  • на практиці, найчастіше орендодавці визначають кауцію в розмірі оплати за 1 місяць проживання.

Розмір застави може зростати, якщо з'явилися додаткові ризики пошкодження майна. Наприклад, маленькі діти або домашні тварини.

Сума кауції залежить від побажань власника / Фото Unsplash

Як повернути кауцію при виїзді з житла

За законом, кауція повертається протягом 30 днів з моменту виїзду з орендованого житла. Відлік починається не з дня закінчення дії договору оренди, а з того дня, коли орендодавцю стало відомо, що орендар виїхав. Тому з вашого боку важливо повідомити про це власника в письмовій формі. Наприклад, надіслати смс-повідомлення на телефон, лист на пошту або у месенджер.

Якщо орендодавець відмовляється повертати кошти, є кілька варіантів дій. Але перш ніж до них переходити, потрібно впевнитися, що у вас перед власником квартири немає жодних боргів.

Повернення кауції — вимога закону, а невиконання цієї вимоги — протиправна дія. Але, перш за все, цю проблему варто спробувати розв'язати шляхом переговорів. Часом лише той факт, що іноземці знають про свої права, може змусити польського власника швидко повернути кошти.

Напишіть листа орендодавцю. Якщо власник житла відверто затягує час або не виходить на зв'язок, варто написати йому листа про повернення застави. Мета цього кроку — отримати документальне підтвердження, що власник житла попереджений про вимогу повернути кауцію. Навіть якщо цей момент не допоможе безпосередньо отримати гроші, він знадобиться надалі.

Звертайтеся до суду. Якщо усні перемовини не допомогли, варто вирішувати справу в суді. Для процесу потрібно надати наявні докази по справі: договір, факт оплати кауції (квитанції), спробу досудового врегулювання (той самий лист, про який ми писали раніше).

Дуже важливо підтвердити відсутність будь-яких боргів — надати довідки про своєчасні виплати, перекази коштів, квитанції тощо.

Також посилити свої аргументи, щоб отримати заставу, допоможе скарга в ужонд скарбовий. Чимало орендодавців, які здають невеликі квартири, сплачують податки далеко не з усіх отриманих доходів.

Звернення до податкових органів може призвести до великого штрафу. Тому часом корисно повідомити недобросовісному власнику про намір звернутися до ужонду скарбового. Це може спрацювати на вашу користь і орендодавець погодиться повернути ваші кошти.

Договір оренди допоможе захистити ваші права в суді / Фото Freepik

Як убезпечити себе від проблем із поверненням застави

Щоб вас не ошукали нечесні власники квартири, потрібно врахувати кілька нюансів ще на стадії підписання документів про оренду.

Запам'ятайте! Є одне надзвичайно важливе правило: пункт про кауцію обов'язково має бути прописаний у договорі.

Траплялися випадки, коли власник квартири заявляв про заставу лише на словах і брав її з орендаря. Але юридично, оскільки у документі про це немає жодного слова, власник може не повернути ці гроші. Тому зауважте — все що стосується кауції, повинно бути чітко зазначено в договорі. І наявність платежу як такого, і його сума.

Також слід отримати квитанцію про заставу. Збережіть розписку або чек. Головне, щоб там була вказана сума та її призначення.

Намагайтеся обережно ставитися до орендованого житла та меблів. Якщо жодних збитків після вас не залишиться, не буде ніяких підстав витрачати кошти з кауції на компенсацію. Але якщо витрати на відшкодування таки виправдані, вони мають бути підтверджені документально. Це можуть бути рахунки від оцінювача або чеки з магазинів.

Всі витрати мають бути обґрунтовані. Якщо річ можна відремонтувати, не варто купувати нову коштом орендаря. Він повинен заплатити лише за ремонт.

Тепер ви знаєте більше про нюанси оформлення кауції та шляхи повернення застави, якщо раптом зіштовхнулися з недобросовісним власником. Головне, розуміти свої права й уважно читати договір під час винайму. Це ваш основний документ і найкращий аргумент у суді.

А ми нагадуємо, що ви завжди можете переказати кошти своїм близьким із Польщі до України. Для цього скористайтеся безпечним сервісом TransferGo. Зручний додаток допоможе здійснити переказ за кілька кліків. Також для клієнтів працює програма "‎Запроси друга", щоб отримати грошові бонуси.